Вдосконалено проведення операцій з депозитними сертифікатами НБУ та іншими інструментами регулювання ліквідності

Національний банк вдосконалив підхід до проведення операцій за стандартними інструментами регулювання ліквідності банківської системи.

Для більш ефективного проведення таких операцій Національний банк вніс зміни до Положення про застосування Національним банком України стандартних інструментів регулювання ліквідності банківської системи, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17 вересня 2015 року № 615.

Зокрема:

По-перше, в подальшому Національний банк укладатиме з банками договори за операціями з розміщення депозитних сертифікатів НБУ у формі Публічної пропозиції НБУ на укладення Єдиного договору банківського обслуговування та надання інших послуг Національним банком. Використання такої правової конструкції, що посяде місце індивідуальних договорів НБУ з банками, спростить для банків документарні процедури та прискорить внесення змін в подальшому в такий договір.

По-друге, регулятор вдосконалив порядок розміщення депозитних сертифікатів НБУ. Надалі Національний банк буде задовольняти заявки банків на участь у проведенні операцій з розміщення депозитних сертифікатів овернайт/кількісного тендера без оголошення загального обсягу коштів, що залучаються НБУ, та надсилати банкам повідомлення про задоволення заявок в міру їх надходження, а не після завершення прийому заявок, як це відбувається сьогодні.

По-третє, Національний банк скасував умову необхідності дотримання банком порядку формування та зберігання обов’язкових резервів для участі у проведенні операцій з розміщення депозитних сертифікатів НБУ. Таке рішення пов’язано із зміною підходів щодо застосування заходів впливу до банків за недотримання нормативу обов’язкового резервування. Зокрема, невиконання банком нормативу обов’язкового резервування розглядається наразі як несанкціоноване отримання кредиту овернайт за штрафною ставкою.

По-четверте, банки отримали можливість надавати змішану заставу за кредитом овернайт. Іншими словами, застава зможе складатися з державних облігацій України, депозитних сертифікатів НБУ та облігацій міжнародних фінансових організацій.

Також зміни до Положення нададуть Національному банку можливість проводити перевірку повноважень осіб, що подають заявки банків на проведення операцій з регулювання ліквідності за допомогою програмно-технологічного забезпечення, у тому числі з використанням електронного цифрового підпису.

Відповідні зміни передбачено постановою Правління Національного банку України від 28 лютого 2017 року № 16 "Про деякі питання застосування Національним банком України стандартних інструментів регулювання ліквідності банківської системи". Зміни до Положення набувають чинності з 01 липня 2017 року.