Порядок відшкодування вартості лікарських засобів та Порядок визначення розміру відшкодування вартості лікарських засобів

http://www.apteka.ua/article/404334 - Уряд прийняв постанову щодо забезпечення доступності лікарських засобів

16 березня 2017 р. відбулося чергове засідання Уряду, на порядок денний якого винесено у тому числі проект урядової постанови «Про забезпечення доступності лікарських засобів».

Нагадаємо, що МОЗ України винесло його на громадське обговорення 3 березня 2017 р. разом з проектами наказів МОЗ України щодо внесення змін до Порядку розрахунку граничних оптово-відпускних цін на лікарські засоби на основі референтних цін та щодо затвердження форми Реєстру лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню.

Представляючи проект постанови КМУ, в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун зазначила, що МОЗ України розробило ряд технічних змін до урядових постанов щодо запровадження державного регулювання цін на ліки та відшкодування їх вартості. «Разом з тим зберігається і вільний ринок лікарських засобів. Участь аптечних закладів у програмі відшкодування вартості лікарських засобів відбуватиметься на добровільних засадах», — наголосила У. Супрун.

Проект урядової постанови погоджено Міністерством фінансів України. Міністерством економічного розвитку і торгівлі України проект погоджено із зауваженням, яке враховано. Наразі проект документа знаходиться на погодженні в Міністерстві юстиції України.

За результатами обговорення Уряд прий­няв постанову КМУ «Про забезпечення доступності лікарських засобів». Найближчим часом її буде оприлюднено на урядовому порталі.

Проектом постанови КМУ «Про забезпечення доступності лікарських засобів» уточняється, що з 1 квітня 2017 р. запроваджується державне регулювання цін на лікарські засоби, які закуповуються та/або відшкодовуються за бюджетні кошти, шляхом встановлення МОЗ України граничних оптово-відпускних цін, які розраховуються як медіа­на референтних цін на такі лікарські засоби у референтних країнах із перерахунку на визначену добову дозу згідно з рекомендаціями ВООЗ.

Проектом урядової постанови передбачається внесення змін до ряду нормативно-правових актів КМУ, спрямованих на запровадження механізму відшкодування вартості ліків під час амбулаторного лікування осіб із серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом II типу та бронхіальною астмою.

Визначається можливість повного або часткового відшкодування вартості таких лікарських засобів, які відповідно до встановленого рівня оптово-відпускних цін будуть брати участь у програмі відшкодування, у межах затвердженого МОЗ України розміру відшкодування вартості ліків згідно із затвердженим переліком міжнародних непатентованих назв, дозування та форм випуску.

Такі препарати мають бути включені до Реєстру лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, що затверджуватиметься МОЗ України.

Змінами до постанови КМУ від 9 листопада 2016 р. № 863 «Про запровадження відшкодування вартості лікарських засобів» передбачено затвердити порядки відшкодування варто­сті лікарських засобів та визначення розміру відшкодування. Форму звіту про відпущені лікарські засоби, вартість яких підлягає повному або частковому відшкодуванню, пропонується уніфікувати. Суб’єкти господарювання, які провадять господарську діяльність на підставі ліцензії на роздрібну торгівлю лікарськими засобами, незалежно від форми власності та підпорядкування, повинні будуть подавати такі звіти розпорядникам коштів місцевих бюджетів для відшкодування суб’єктові господарювання зазначеної в реєстрі суми протягом 5 робочих днів з дня отримання звіту.

Нагадаємо, що на попередньому засіданні Уряду, яке відбулося 10 березня цього року, прийнято постанову КМУ «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань». Розмір субвенції становить 500 млн грн. Однак станом на 16 березня 2017 р. текст ухваленого документа не оприлюднено.