Нацбанк визначив перелік ознак наявності контролю та удосконалив порядок ідентифікації банківських груп

Національний банк удосконалив порядок ідентифікації та визнання банківських груп, що дозволить підвищити ефективність здійснення нагляду за ними на консолідованій основі.

Зокрема, НБУ визначив перелік ознак, які можуть свідчити про наявність контролю над учасниками банківської групи. Серед них такі ознаки:

· володіння найбільшою часткою статутного капіталу або акцій в компанії-учаснику групи;

· члени органів управління одного учасника групи є працівниками або колишніми працівниками іншого учасника;

· наявність спільних джерел фінансування діяльності учасників групи;

· члени органів управління компаній є пов’язаними особами з банком, тощо.

Національний банк визначив три умови застосування даних ознак. По-перше, якщо інформація про структуру власності юридичної особи не дозволяє встановити її контролера. По-друге, якщо є задокументовані або публічно оголошені відомості про наявність контролю над юридичною особою. По-третє, якщо відсутня підтверджена інформація про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи.

Зміни до порядку ідентифікації та визнання банківських груп також передбачають:

· уведення поняття "прозора структура власності банківської групи";

· можливість прийняття Національним банком рішення про відмову у припиненні визнання банківської групи;

· пом’якшення вимог щодо оформлення документів, виданих в іноземній державі;

· можливість продовження строку подання банком та розгляду Національним банком пакету документів про створення банківської групи до 30 календарних днів за умови наявності обґрунтованого клопотання;

· уточнення порядку інформування учасників банківської групи та контролера банківської групи стосовно прийнятих НБУ рішень про визнання банківської групи, визнання чи відмову у визнанні зміни структури власності банківської групи.

Відповідні зміни запроваджено постановою Правління НБУ від 22 червня 2017 року № 57 "Про затвердження Змін до Положення про порядок ідентифікації та визнання банківських груп", яка набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.