Закон про державні фінансові гарантії надання медичних послуг і лікарських засобів

Interfax-Україна. 19.10.2017. ВР затвердила в цілому медичну реформу

Верховна Рада підтримала в другому читанні і в цілому законопроект про державні фінансові гарантії надання медичних послуг і лікарських засобів (№6327).

Як передає кореспондент агентства "Інтерфакс-Україна", таке рішення підтримали 240 народних депутатів на пленарному засіданні в четвер.

Програма державних гарантій, передбачена законопроектом, визначатиме перелік і обсяг медичних послуг і лікарських засобів, оплату яких буде гарантувати держава за рахунок коштів Державного бюджету.

Як передбачено медреформою, програму буде розробляти Міністерство охорони здоров'я за погодженням з Міністерством фінансів. А затверджуватиме Верховна Рада в складі закону про Державний бюджет на відповідний рік.

Відповідно до прийнятого проекту закону, не менше 5% ВВП у Держбюджеті потрібно буде виділяти на реалізацію програм медичних гарантій. Витрати на програму будуть захищеними статтями видатків бюджету.

Закон визначає, що в межах програми Медгарант держава гарантує оплату послуг і лікзасобів, пов'язаних з наданням екстреної медичної допомоги, первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної, паліативної медичної допомоги, медичною реабілітацією, медичною допомогою дітям до 16 років, а також супроводом вагітності та пологами.

Закон набуває чинності через місяць з дня його публікації і вводиться в дію з 1 січня 2018 року поетапно.

Згідно з прикінцевими та перехідними положеннями законопроекту, з 1 січня 2018 року запущена програма Медгарант для первинної медицини.

Протягом 2018-2019 років такий підхід буде поступово введений для інших видів медичної допомоги, зокрема через реалізацію пілотних проектів для відповідних видів медичних послуг.

Передбачається, що з 1 січня 2020 року такий підхід буде здійснюватися за всіма видами медичної допомоги.

Зміни до законодавства також передбачають, що буде створено новий центральний орган виконавчої влади, який опікуватиметься організацією фінансування надання медпослуг і лікарських засобів.

Цей орган, який автори законодавчої ініціативи називають Національною службою здоров'я, буде замовником медичних послуг за програмою Медгарант. Він же й реалізовуватиме державну політику у сфері фінансових гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій, а також забезпечуватиме функціонування електронної системи охорони здоров'я, створення якої також передбачає цей закон.

Згідно з прийнятим документом, для всієї території України будуть встановлені єдині тарифи оплати медичних послуг і препаратів, які будуть надаватися за програмою медичних гарантій. Отримувати оплату за медобслуговування пацієнтів будуть заклади охорони здоров'я та фізичні особи-підприємці, які укладуть відповідні договори з Національною службою здоров'я.

Після успішного голосування В.Гройсман і У.Супрун подякували парламентарям, які підтримали законопроект у другому читанні і в цілому.

Як уточнили агентству "Інтерфакс-Україна" в Міністерстві охорони здоров'я, в редакції, прийнятій парламентом, відсутня норма про співоплату за медичні послуги. Крім того, в прийнятій редакції відсутнє положення про визнання правосуб'єктності міжнародних протоколів лікування.