Закон про підвищення захисту авторського права

Інтерфакс-Україна. 21.07.2018. Президент України Петро Порошенко підписав закон "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського і суміжних прав" (в парламенті проходив під №7466), який встановлює правила роботи організацій колективного управління авторськими правами (ОКУ), говориться в інформації на сайті Верховної Ради.

Цей документ 15 травня підтримали 246 народних депутатів після того як в кінці квітня США скасували безмитне ввезення низки товарів з України через порушення авторських прав.

У законі зазначається, що ОКУ є зареєстроване громадське об'єднання зі статусом юридичної особи, що не має на меті отримання прибутку, засноване виключно правовласниками, діяльність якого спрямована на колективне управління майновими правами на об'єкти авторського права і (або) суміжних прав.

Документ встановлює порядок і вимоги для акредитації та реєстрації ОКУ, особливості наповнення Реєстру таких організацій, а також регулює питання збору, розподілу та виплати ними винагороди власникам авторських прав.

Відповідно, планується визначити по одній ОКУ за кожної зі сфер колективного управління, за рахунок чого автор буде знати організацію, що відповідає за той, чи інший напрямок діяльності. Крім того, в документі передбачені критерії відбору ОКУ: тільки ті організації, які мають найбільший репертуар, міжнародне визнання і підтримку правовласників, зможуть отримати відповідний статус.

Закон також зобов'язав ОКУ постійно звітувати про свою діяльність, повідомляти автору про використання його творів і про те, яка винагорода за це йому належить.

Як повідомлялося, дію Генералізованої системи преференцій, яка дає можливість безмитного ввезення на територію США більш 3,500 тис. видів товарів з України, з 26 квітня було призупинено для 155 видів українських товарів, через порушення авторських прав в Україні.

У Мінекономрозвитку підкреслили, що зняття США обмежень в значній мірі залежить від прийняття Верховною Радою проекту закону №7466, відомого як законопроект "Про організації колективного управління" прийнятого в першому читанні 1 березня 2018 року і спрямованого на встановлення в Україні ефективної та прозорої системи колективного управління майновими правами в сфері авторського права і суміжних прав.

Інтерфакс-Україна. 29.05.2018. З ухваленням закону "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" правовласникам буде простіше контролювати правомірність використання власних творів, вважає юрист адвокатської компанії ПРАЙМ K.A.C. Group Ганна Кузнєцова.

Коментуючи ухвалення Верховною Радою цього закону 15 травня, юрист нагадала, що, відповідно до закону "Про авторське право і суміжні права", виключне право дозволяти або забороняти використання власних творів належить їхнім авторам або суб'єктам суміжних прав.

"Той факт, що це право закріплено на рівні закону, є гарантією того, що способи використання об'єктів інтелектуальної власності третіми особами відповідають інтересам авторів або суб'єктів суміжних прав, але на практиці такий похід, що передбачає деяку монополізацію розпорядження виключними правами, не завжди можна було реалізувати", - сказала вона.

За словами Г.Кузнєцова, зокрема, йдеться про те, що "часто авторам буває складно відстежити правомірність використання свого твору через те, що самі об'єкти авторського права можуть бути використані на територіях інших країн або територіально-адміністративних одиниць". Врегулювати такі ситуації надав можливість ухвалений 15 травня закон "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав".

Юрист зазначила, що цей закон закріпив норму, згідно з якою колективне управління майновими правами суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав здійснюється організаціями колективного управління (ОКУ). "Тепер правовласникам буде набагато простіше контролювати правомірність використання власних творів (об'єктів авторського права і суміжних прав). Цей закон позначиться на діяльності організацій колективного управління та їхніх правових взаємовідносинах з правовласниками і користувачами", - сказала вона.

Юрист зазначила, що законом "Про авторське право і суміжні права" діяльність ОКУ регулювалася частково, і до ухвалення закону від 15 травня взагалі будь-якими нормативно-правовими актами не визначалися такі адміністративні послуги, як видача, переоформлення, анулювання свідоцтва про облік організації колективного управління, видача, переоформлення та анулювання свідоцтва про визначення організації колективного управління уповноваженою організацією, а також не передбачалася можливість акредитації організації колективного управління.

"Законодавець усе-таки вирішив більш детально врегулювати і конкретизувати діяльність таких організацій як ОКУ в Україні, і цьому, звичайно, посприяв той факт, що наша країна взяла на себе зобов'язання з адаптації національного законодавства до законодавства Європейського Союзу", - сказала вона.

Юрист зазначила, що одним з механізмів реалізації закону "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" є те, що ним передбачено створення та функціонування електронної системи реєстрації та обліку авторських і суміжних прав.

Крім того, не менш важливим є те, що документом передбачено державний нагляд за діяльністю ОКУ шляхом аналізу поданих документів, проведення позапланових заходів державного нагляду, а також передбачена можливість застосування санкцій у вигляді попередження щодо ОКУ в тому випадку, якщо будуть виявлені порушення законодавства в їхній діяльності. Надалі, якщо попередження не буде прийнято організацією колективного управління до відома, то це може призвести до скасування реєстрації (і акредитації) організації-порушника в судовому порядку.

"Створення нового підходу до регулювання діяльності організацій колективного управління майновими правами на об'єкти авторського права і суміжних прав та викладення цього підходу в законі" Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав "- це значний крок вперед на шляху до вдосконалення правової охорони прав авторів і суб'єктів суміжних прав", - резюмувала Г. Кузнєцова.

Як повідомлялося, Верховна Рада 15 травня підтримала в другому читанні і в цілому законопроект №7466, що встановлює правила роботи організацій колективного управління авторськими правами (ОКУ). Відповідно до закону, ОКУ є зареєстроване громадське об'єднання зі статусом юридичної особи, що не має на меті отримання прибутку, засноване виключно правовласниками, діяльність якого спрямована на колективне управління майновими правами на об'єкти авторського права і (або) суміжних прав.

З 26 квітня для 155 видів українських товарів через порушення авторських прав в Україні було призупинено дію Генералізованої системи преференцій, що надає можливість безмитного ввезення на територію США понад 3,500 тис. видів товарів з України.

У Мінекономрозвитку наголоили, що зняття США обмежень значною мірою залежить від ухвалення Верховною Радою проекту закону №7466, відомого як законопроект "Про організації колективного управління", ухваленого в першому читанні 1 березня 2018 року і спрямованого на встановлення в Україні ефективної та прозорої системи колективного управління майновими правами в сфері авторського права і суміжних прав.