Розширено можливості використання дистанційної ідентифікації фізичних осіб через Систему BankID НБУ

НБУ. 09.10.2018. Національний банк розширив можливості використання дистанційної ідентифікації фізичних осіб через Єдину національну систему електронної дистанційної ідентифікації фізичних осіб BankID Національного банку України (далі – Систему BankID НБУ) для отримання клієнтами банків:

- адміністративних;

- банківських;

- інших послуг.

Відповідні норми містить постанова Правління Національного банку України від 03 жовтня 2018 року №105 "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України" (далі – Постанова № 105). Цей документ затверджує нову редакцію Положення про Систему BankID НБУ[*].

Відповідна редакція надасть можливість використовувати цю систему як один з інструментів ідентифікації фізичних осіб для надання банківських послуг (наприклад, відкриття рахунку).

Зокрема Постановою № 105 визначено:

- умови та порядок підключення, зупинення використання та відновлення роботи абонентів Системи BankID НБУ, а також порядок користування цією системою для абонентів та користувачів (фізичних осіб);

- процедуру проходження дистанційної ідентифікації фізичних осіб;

- порядок передачі ідентифікаційних даних в Системі BankID НБУ;

- вимоги до захисту інформації в Системі BankID НБУ;

- організаційна структура Системи BankID НБУ.

"Громадяни вже найближчим часом, окрім адміністративних, зможуть отримувати дистанційно банківські та інші послуги. Для цього потрібно буде лише, щоб банк користувача підключився до Системи BankID НБУ. Банки ж зможуть відкривати рахунки фізичним особам дистанційно. Інші учасники системи – юридичні особи та небанківські установи – матимуть можливість розпочати надання своїх послуг дистанційно за допомогою ідентифікації через Систему BankID НБУ, що значно спростить процедуру отримання таких послуг і оптимізує витрати компаній за рахунок автоматизації процесів, а також зекономить час потенційних покупців", – пояснив переваги системи директор Департаменту інформатизації Національного банку України Володимир Нагорнюк.

Відповідно до інформації, наданої банками України станом на 01.01.2018, понад 13 млн. фізичних осіб-клієнтів банків використовують дистанційне обслуговування своїх рахунків, у тому числі з використанням системи клієнт – інтернет-банк. Загалом з 2016 року кількість клієнтів – фізичних осіб, що використовують дистанційне обслуговування своїх рахунків у банках, зросла більш ніж утричі.

Завдяки поширенню використання фізичними особами системи клієнт – інтернет-банк, Система BankID НБУ здатна стати достатньо масовим засобом для дистанційної ідентифікації фізичних осіб – клієнтів банків України за умови приєднання банків до цієї системи.

Постанова № 105 набирає чинності з 05 листопада 2018 року.

Довідково

Проект BankID Національного банку – Єдиної національної системи електронної дистанційної ідентифікації фізичних осіб (з 03.10.2018 року – Система BankID Національного банку України ) – започаткований у 2015 році.

Упровадження цієї системи спрямоване на реалізацію для банків України електронної дистанційної ідентифікації клієнтів- фізичних осіб та надання громадянам України дистанційного доступу до державних, адміністративних, банківських та інших послуг.

Національний банк є власником системи та регулює відносини між абонентами-учасниками системи. Це дає можливість зробити систему загальнонаціональною та рівнонаближеною до всіх зацікавлених учасників – банків, державних органів та компаній.

Підключення до Системи BankID Національного банку для всіх учасників безкоштовне.

На порталі державних послуг зараз доступно більш, ніж 70 державних послуг, які можуть бути отримані дистанційно. Незабаром планується збільшення цієї кількості до 100 найбільш популярних послуг.

Наразі до системи підключені "Ощадбанк" та "Радабанк", низка банків знаходиться на різних стадіях підготовки, тестування та підключення до системи.

Серед комерційних учасників найбільш зацікавленими є мобільні оператори та небанківські фінансові установи.