Закон про забезпечення прозорості у видобувних галузях

ІнтерфаксУкраіна. 18.09.2018. Верховна Рада України ухвалила в другому читанні та в цілому законопроект №6229 "Про забезпечення прозорості у видобувних галузях".

Як передає кореспондент агентства "Інтерфакс-Україна", народні депутати підтримали законопроект загалом 244 голосами.

Новий закон зобов'язує компанії видобувних галузей розкривати у своїх звітах інформацію про обсяги видобутку та сплати рентних платежів, плати за землю, екологічного податку, а також інформацію про кінцевих бенефіціарів.

Як повідомлялося, законопроект, автором якого виступив 21 депутат, розроблено з метою надання громадськості доступу до повної та об'єктивної інформації про платежі суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, а також для громадського ознайомлення та обговорення питань, пов'язаних із використанням та управлінням державою і територіальними громадами корисних копалин загальнодержавного значення.

Законопроект запроваджує в Україні міжнародні стандарти і передові практики розкриття інформації у видобувних галузях відповідно до ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях (ІПВГ). Ці стандарти впроваджують у 51 країні світу, зокрема Казахстані, Норвегії, Великій Британії, Німеччині, США.

Закон потрібен для впровадження в Україні міжнародних стандартів та передових практик розкриття інформації у видобувних галузях відповідно до Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях (ІПВГ). ІПВГ – незалежний і добровільно підтримуваний на міжнародному рівні стандарт для забезпечення прозорості у видобувних галузях, який впроваджується у 51 країні світу, в т. ч. у Казахстані, Норвегії, Великобританії, Німеччині, США та ін.

Впровадження ІПВГ дозволить отримати доступ до важливої інформації щодо платежів суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, що сприятиме зростанню їх прозорості та зміненню негативного іміджу видобувних галузей, зробити ці галузі більш привабливими для інвесторів.

Закон є дуже актуальним та важливим з огляду на необхідність забезпечення прозорості в управлінні ресурсами надр, оскільки це надасть дасть змогу суспільству проаналізувати податкове та адміністративне навантаження в діяльності суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, а також потребу в інвестиціях.

Закон також сприятиме виконанню зобов'язань України за Угодою про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, та спрямований на імплементацію, в частині підвищення прозорості господарської діяльності у видобувних галузях, Директиви 2013/34/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 26 червня 2013 року, Директиви 2013/50/ЄС Європейського парламенту та Ради ЄС від 22 жовтня 2013 року та Директиви 2007/14/ЄС Європейського парламенту та Ради ЄС від 8 березня 2007 року.

Закон розроблено з метою надання громадськості доступу до повної та об’єктивної інформації щодо платежів суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, на користь отримувачів платежів, створення передумов для суспільно відповідального використання такими суб'єктами корисних копалин загальнодержавного значення, а також для суспільного ознайомлення та обговорення питань, пов'язаних із використанням та управлінням державою та територіальними громадами корисними копалинами загальнодержавного значення.

Законопроект визначає організаційно-правові основи розкриття інформації у видобувних галузях, встановлює конкретні зобов'язання щодо розкриття інформації, способи розкриття інформації та відповідальність суб'єктів розкриття інформації.