Новий порядок перевірок та нагляду за додержанням законів про працю

Державна інспекція з охорони праці здійснює перевірки згідно з законом 877-V від 05.04.2007. Ця діяльність не є ефективною, оскільки багато підприємств не оформляє трудові відносини з найманими працівниками. Тому уряд вирішив врегулювати перевірки та нагляд за додержанням законодавства про працю.

Він затвердив

Порядок здійснення державного контро­лю за додержанням законодавства про працю;

Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.

Це вже не перша спроба. Попередню версію цих документів Кабмін прийняв у квітні 2017 року. Вона запровадила місцеві інспекції з праці та, так звані, інспекційні відвідування. У травні 2019 суд скасував цю постанову, бо Кабмін прийняв її з порушенням процедури.

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/295-2017-%D0%BF/stru

https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v8917805-19

У серпні 2019 КМУ прийняв ці порядки у новій редакції.

Більше про постанову є тут https://buhgalter.com.ua/news/trudovi-vidnosini/perevirki-derzhpratsi-za-novim-poryadkom-u-bud-yakiy-chas-i-bez/

interbuh.com.ua/ua/documents/onenews/132709. Заходи держконтролю за додержанням законодавства про працю здійснюють у формі інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань, що проводяться інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.

Маємо й норму, за якою інспектори праці за наявності службового посвідчення безперешкодно без попереднього повідомлення мають право під час проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин за наявності підстав, визначених п. 5 цього Порядку. За вказаних умов інспектори праці мають право о будь-якій годині доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень.

Також передбачено, що у разі наявності порушень вимог законодавства про працю, зафіксованих актом, після розгляду зауважень об’єкта відвідування до нього (у разі їх надходження) інспектор праці проводить аналіз матеріалів інспекційного відвідування або невиїзного інспектування. За результатами такого аналізу він вносить припис та вживає заходів до притягнення винної у допущенні порушень посадової особи до встановленої законом відповідальності. У разі виконання припису в установлений у ньому строк заходи до притягнення об’єкта відвідування до відповідальності не вживаються.

Заходи до притягнення об’єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності за використання праці неоформлених працівників вживаються одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень у ході інспекційного відвідування або невиїзного інспектування.