Закон, який скасовує пайовий внесок при будівництві, запроваджує інститут довірчої власності, змушує компенсувати збитки міноритарним акціонерам

Інтерфакс Україна, 11 жовтня 2019

Президент України Володимир Зеленський підписав закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" №132-IX, схвалений Верховною Радою 20 вересня, повідомляється на офіційному сайті глави держави.

"Закон має на меті поліпшення інвестиційного клімату в нашій країні за окремими напрямами, обраними в результаті комплексної оцінки відповідності законодавства України кращим світовим практикам, описаним Групою Світового банку в методології рейтингу Doing Business. Документ вносить зміни в низку законодавчих актів, які містять застаріле та неефективне регулювання. Зокрема, він спрямований на усунення юридичних прогалин, а також впровадження в правову систему України інноваційних правових інструментів", - йдеться в повідомленні.

Основні положення законопроекту передбачають серед іншого відповідальність зацікавлених осіб і посадових осіб акціонерного товариства за збитки, завдані угодою з зацікавленістю, укладеною на неринкових умовах, згода на вчинення якої була надана мажоритарним акціонером або призначеними ним особами; розширення переліку операцій, які вважаються угодами з зацікавленістю.

Закон скасовує обов'язок сплати пайового внеску у розвиток інфраструктури населеного пункту. Закон передбачає, що договори про сплату пайової участі, укладені до 1 січня 2020 року, є дійсними і продовжують свою дію до моменту їх повного виконання. Протягом 2020 року замовники будівництва на земельній ділянці перераховують до відповідного місцевого бюджету кошти для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту: для нежитлових будівель та споруд - 4% від загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта; для житлових будинків - 2% від вартості будівництва об'єкта. Закон також визначає об'єкти, при будівництві яких пайова участь не сплачується.

У сфері договорів застави земельних ділянок закон скасовує обов'язковість проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок приватної власності, переданих у заставу.

У сфері діяльності товариств з обмеженою відповідальністю визначаються особливості створення та діяльності товариств з обмеженою відповідальністю, що діють на підставі модельного статуту.

Закон починає діяти з дня, наступного за днем його опублікування.

Як повідомлялося, Рада схвалила відповідний законопроект №1059 у другому читанні та в цілому 272 голосами 20 вересня.

"У 2020 році діє перехідний період, під час якого встановлюється фіксована однакова ставка пайової участі: 4% - для нежитлових будівель та споруд, 2% - для житлових будинків, 0% - для промислових і соціально значущих об'єктів", - повідомила заступник комітету з питань економічного розвитку Роксолана Підласий, виступаючи в парламенті.

Для житлових будинків відсоток пайового внеску розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості будівництва в регіоні, які затверджуються наказом Міністерства розвитку громад і територій України. Для нежитлових будівель відсоток розраховується від загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта.

Крім того, було схвалено правку, що виключає державні та комунальні земельні ділянки з переліку об'єктів, які можуть бути передані в довірчу власність. Документом передбачено також, що довірчий власник не має права вчиняти дії з розділення, об'єднання земельних ділянок, змінювати цільове призначення ділянок тощо.

Під час підготовки документа до другого читання було розглянуто 122 правки, з яких дев'ять було враховано.