Закон про захист географічних зазначень

Інтерфакс- Україна, 11 вересня 2019

Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроект про удосконалення правового захисту географічних зазначень (№1065).

Ухвалення документа за основу підтримали на пленарному засіданні парламенту в середу 310 народних депутатів, передає кореспондент агентства "Інтерфакс-Україна".

Законопроект ухвалено на виконання Україною зобов'язань у сфері євроінтеграції в частині узгодження вимог чинного законодавства про охорону прав на географічні зазначення з нормами ЄС.

Згідно з документом, географічне зазначення - це найменування, яке ідентифікує походження товару з певного географічного місця, його особливу якість, репутацію або інші характеристики, зумовлені головним чином географічним місцем походження; при цьому хоча б один із етапів виробництва такого товару повинен здійснюватися на визначеній географічній території.

Право на державну реєстрацію географічного зазначення має об’єднання осіб, які в зазначеному географічному місці виробляють товар та/або видобувають, та/або переробляють сировину для товару. Одна фізична або юридична особа має право на реєстрацію географічного зазначення в разі, якщо вона є єдиним виробником, який хоче подати заявку на реєстрацію географічного зазначення, а географічна територія, на якій здійснюється виробництво, має характеристики, що суттєво відрізняються від прилеглих територій.

Заявка на реєстрацію може подаватися і в електронній, і в паперовій формі українською мовою і повинна містити саму заяву, специфікацію товару, документ, в якому викладено основні положення специфікації товару (найменування, опис товару, особливі правила його упаковки і маркування, а також короткий опис меж географічного місця).

Після експертизи заявки та отримання відповідного висновку щодо держреєстрації дані вносяться до Реєстру відомостей про реєстрацію географічного зазначення.

Крім того, 287 народних депутатів проголосували за скорочення наполовину терміну підготовки законопроекту №1065 до другого читання.

Як повідомлялося, Міністерство аграрної політики та продовольства затвердило перелік пріоритетних географічних зазначень, над реєстрацією яких працюватиме проект ЄС "Географічні вказівки в Україні". Зокрема, першими українськими продуктами із зареєстрованими в Україні ГЗ будуть: вино - захищена назва походження "Шабський", "Ялпуг", "Закарпаття" і "Білгород-Дністровський", сир - "Гуцульська овеча бриндзя", кавун - "Херсонський кавун", черешня - "Мелітопольська черешня", мед - "Карпатський мед".

Зеленський сказав "ні" українському "коньяку" і "шампанському"

Європейська правда, 9 жовтня 2019

Президент Володимир Зеленський підписав Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правової охорони географічних зазначень".

Про це повідомляє "Європейська правда" з посиланням на пресслужбу голови держави.

Законом передбачено вдосконалення правового регулювання відносин у сфері інтелектуальної власності щодо правової охорони географічних зазначень шляхом внесення відповідних змін до Господарського та Цивільного кодексів, Закону "Про охорону прав на зазначення походження товарів", Декрету Кабінету міністрів "Про державне мито".

"Впровадження цього закону сприятиме адаптації актів національного законодавства до права Європейського Союзу, а також виконанню зобов’язань, взятих Україною відповідно до Угоди про асоціацію з Європейським Союзом", - сказано в повідомленні.

Географічне зазначення - це назва або позначення, котрі ідентифікують товар як такий, що походить з певної території, країни, регіону або місцевості і особлива якість, репутація та інші важливі характеристики, які значною мірою пов'язані із його географічним походженням.

Приклади зареєстрованих географічних зазначень - пармезан, фета, коньяк, шампанське. Наприклад, напій може називатися "коньяком", якщо він виготовлений у французькій провінції Cognac. Міцні напої інших країн, вироблені за подібною технологією, мають продаватися під назвою "бренді".

Під назвами "коньяк", "шампанське", "пармезан" тощо в Україні продаються товари, які виготовлені за межами традиційного місця походження цих продуктів. Тобто покупця вводять в оману. "Шампанське" правильно називати "ігристе вино".

Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт про вдосконалення правової охорони географічних зазначень 20 вересня.