Закон про посилення кримінальної відповідальності за фальсифікацію ліків

Interfax-Україна, 25 листопада 2019. Президент України Володимир Зеленський підписав закон "Про внесення змін до ст.321-1 Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за фальсифікацію лікарських засобів або обіг фальсифікованих лікарських засобів" № 284-IX, який Верховна Рада прийняла 12 листопада.

"Протидія виробництву та обігу фальсифікованих лікарських засобів повинна стати предметом постійної уваги з боку державних органів України, оскільки підробка ліків загрожує внутрішній безпеці країни", - повідомляється в понеділок увечері на сайті глави держави.

Підписаний закон посилює покарання у вигляді позбавлення волі за фальсифікацію лікарських засобів.

Документ, зокрема, вносить зміни до ст.321-1 (фальсифікація лікарських засобів або обіг фальсифікованих лікарських засобів) Кримінального кодексу України, згідно з якими виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберігання з метою збуту або збут завідомо фальсифікованих лікарських засобів карається позбавленням волі терміном від 5 до 8 років. До цього санкція за такі дії передбачала позбавлення волі терміном від трьох до п'яти років.

Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або у великих розмірах, або якщо вони спричинили тривалий розлад здоров'я людини, а також виробництво фальсифікованих лікарських засобів караються позбавленням волі терміном від восьми до 10 років (раніше - від п'яти до восьми років) з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю терміном до трьох років з конфіскацією майна.

Крім того, закон посилює відповідальність посадових осіб, діяльність яких безпосередньо пов'язана з обігом ліків. Так, поширення завідомо фальсифікованих лікарських засобів посадовою особою шляхом зловживання службовим становищем; медичним або фармацевтичним працівником, або за допомогою інформаційних систем, зокрема Інтернету, карається позбавленням волі терміном від восьми до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади та з конфіскацією майна.

У разі, якщо дії, зазначені в частині 1 і 2 ст.321-1, які спричинили смерть людини або інші тяжкі наслідки, або вчинені в особливо великих розмірах, вони караються позбавленням волі терміном від 10 до 15 років або довічним позбавленням волі з конфіскацією майна (до цього санкція за такі дії передбачала позбавлення волі від восьми до 10 років або довічне позбавлення волі з конфіскацією майна).

Закон починає діяти з дня, наступного за днем його опублікування.