Закон про встановлення штрафів за порушення правил моніторингу та звітності парникових газів

Міністерство енергетики та захисту довкілля України, прес-реліз, 13 грудня 2019. Законопроект № 0875 визначає правові та організаційні засади функціонування системи моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів в Україні.

Документ спрямований на виконання зобов’язань України за міжнародними договорами, зокрема, Угодою про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, а також на виконання вимог Рамкової конвенції Організації Об'єднаних Націй про зміну клімату та Паризької угоди.

Законопроект визначає:

правові засади та повноваження органів державної влади у сфері моніторингу, звітності та верифікації;

статус верифікатора звіту оператора про викиди парникових газів;

порядок організації та здійснення моніторингу, звітності та верифікації;

основні аспекти надання адміністративних послуг у цій сфері;

права та обов’язки оператора й верифікатора;

запроваджує спеціальну адміністративну відповідальність за порушення вимог законодавства у відповідній сфері тощо.

Як підтверджує досвід держав – членів ЄС, система моніторингу, звітності та верифікації є важливим елементом та передумовою для запровадження ринкових та/або неринкових механізмів сприяння скороченню викидів парникових газів.

Законопроект створює засади для незалежної верифікації звітів оператора про викиди парникових газів та сприятиме посиленню контролю над обсягом викидів парникових газів та отриманню об’єктивної інформації про них, а також є важливим кроком на шляху до виконання Україною своїх зобов’язань за Угодою.

Крім того, система моніторингу, звітності та верифікації є важливим елементом та передумовою для запровадження ринкових (системи торгівлі квотами на викиди парникових газів) та/або неринкових механізмів сприяння скороченню антропогенних викидів парникових газів, що є надзвичайно важливим для боротьби за зміною клімату.