Закон, що визначає обсяги повноважень тимчасових слідчих комісій Верховної Ради

закон про особливості роботи парламентських ТСК

Статус тимчасових слідчих комісій в Україні визначається Конституцією України. Верховна Рада може створювати тимчасові слідчі комісії для проведення розслідування питань, що становлять суспільний інтерес. Висновки комісій не є вирішальними для слідства і суду.

Проте, межі і обсяги повноважень вказаної комісії ні Конституцією, ні Регламентом Верховної Ради України не визначено.

Interfax, 13 січня 2020. Президент України Володимир Зеленський підписав закон "Про тимчасові слідчі комісії та тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України" №400-IX, який парламент ухвалив 19 грудня 2019 року з пропозиціями глави держави.

Як повідомляється на офіційному сайті президента, закон визначає повноваження, порядок створення та роботи тимчасових слідчих комісій і тимчасових спеціальних комісій (ТСК) парламенту. Відповідно до закону, ТСК створюється з числа народних депутатів для підготовки та попереднього розгляду питань, а також для підготовки й доопрацювання законопроектів та інших актів ВР на правах головного комітету, якщо предмет правового регулювання таких проектів не належить до предметів відання комітетів, що існують.

Згідно з документом, члени слідчої комісії та створені нею робочі групи здійснюють перевірку фактів і обставин і безпосередньо в місцях їх виникнення, і шляхом витребування відповідних документів і матеріалів, отримання показань, пояснень. Слідча комісія не може утворюватися з питань здійснення правосуддя судом; встановлення наявності чи відсутності вини особи у вчиненні кримінального правопорушення; питання, що є предметом діяльності іншої слідчої комісії.

Закон набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування.