Дистанційна робота, гнучкий робочий час - нові поняття у офіційних трудових відносинах

Юридична компанія Asters, 6 квітня 2020.

2 квітня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» № 540-IX від 30 березня 2020 року. Та наскільки він ефективний і що надасть працівникам і роботодавцям? На питання детально відповіла Інеса Летич, членкиня Ради Комітету АПУ з трудового права, радниця ЮФ Asters.

Дистанційна робота та гнучкий графік

Тепер ці поняття та їх регулювання внесено до Кодексу законів про працю України. При чому таке регулювання і гнучкі форми організації робочого часу залишаться і після завершення карантину.

Працівники за погодженням з роботодавцем можуть працювати як удома, так і з будь-якого іншого місця поза приміщеннями роботодавця. Для цього працівнику та роботодавцеві потрібно укласти трудовий договір у письмовій формі. Однак на період боротьби з епідемією роботодавець може обійтись лише наказом без укладення договору. Трудові права та заробітна плата працівника за загальним правилом не зменшуються при дистанційній роботі, однак сторони можуть взаємно погодитись про інші умови оплати праці (наприклад, зменшену зарплатню).

Гнучкий режим робочого часу може запроваджуватися за згодою між працівником і роботодавцем як на постійній основі, так і тимчасово, наприклад, на період карантину. Такий режим передбачає, що частина робочого часу – фіксована, а частина – змінюється на розсуд працівника (як правило, час початку та завершення роботи). Такий графік може бути зручним, у тому числі, на період карантину, враховуючи труднощі з транспортом.

При гнучкому режимі робочого часу обсяг трудових прав та заробітної плати працівників не зменшується.