Запровадження обов’язкового подання попередньої декларації – це черговий крок у протидії зловживанням на митниці

Міністерство фінансів України, 23 вересня 2020 року

В рамках реформування митних органів Мінфін вживає заходів, спрямованих на боротьбу з контрабандою та тіньовими схемами на митниці. Одним з таких кроків є запровадження обов’язкового подання попередньої декларації про намір ввезення товарів, що унеможливлює «безконтрольне» остаточне митне оформлення товарів в пунктах пропуску. Про це розповів заступник Міністра фінансів Юрій Драганчук.

«Запровадження обов’язкового подання попередньої декларації дозволяє автоматизованій системі ризиків виявляти ризикові імпортні операції та не давати змоги митникам «за 1 хвилину» оформлювати остаточний імпорт ризикових товарів. Це черговий антикорупційний крок Мінфіну у боротьбі з контрабандою і тіньовими схемами на митниці», - зазначив Юрій Драганчук.

Попередня декларація може бути подана як за місяць до ввезення товарів на митну територію України, так й після їх ввезення в пункт пропуску. Вона не подається лише у випадку митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України громадянами, що підлягають державній реєстрації. При цьому, у разі якщо товари залишаються в межах одного пункту пропуску чи зони митного контролю морського (річкового) порту, аеропорту, забезпечення сплати митних платежів не надається, тобто фінансова гарантія митниці не потрібна.

Оформлення попередніх митних декларацій, на які не потрібна гарантія і які подаються у формі електронного документа, вже декілька років проводиться Держмитслужбою автоматично – технічними засобами (сервером Держмитслужби) без участі інспектора митниці, що повністю виключає людський фактор під час здійснення митних формальностей.

«У всіх попередніх митних деклараціях, на відміну від звичайних митних декларацій, зазначається мінімум відомостей, необхідних для пропуску вантажу. Це спрощена інформація невеликого обсягу, необхідна для заповнення митної декларації. Декларант витрачає лише хвилини на її створення, перевірку та надсилання електронними засобами в митницю на кордоні», - розповідає Юрій Драганчук. Як правило, брокери не набирають окремо попередні декларації, а створюють їх теж автоматично зі звичайних митних декларацій за допомогою стандартних інструментів брокерського програмного забезпечення.

Середній час оформлення в автоматичному режимі (попередні декларації, які не містять заходів гарантування) – 1 секунда, у випадках пікових навантажень на сервери – 54 секунди, в неавтоматичному, яка передбачає перевірку нарахування гарантії, – 52 хвилини.

За даними Держмитслужби, на сьогодні лише 6,6 % оформлень здійснюється в пунктах пропуску, інші вантажі слідують в середину країни для подальшого оформлення.

З моменту набуття чинності відповідного наказу Міністерства фінансів (08.09.2020) митними органами оформлено 51 176 попередніх митних декларацій, з них 35% оформлено в автоматичному режимі, без втручання митника. При цьому, кількість попередніх декларацій для транзиту в межах одного пункту пропуску за цей період склала 3437 шт, що відповідає статистиці оформлень в пунктах пропуску.

Мінфін і надалі буде впроваджувати ІТ новації у роботі митних органів, спрямовані на повну автоматизацію митних процедур та забезпечення митниць необхідними інформаційними ресурсами і технологіями, що у кінцевому результаті дозволить ще більше вдосконалити митні процедури, виключити людський фактор, зменшити корупційні ризики та забезпечити належний рівень митної безпеки.