Закон про перерахунок валютних кредитів у гривню

Ліга Закон, 22 травня 2021

Закон із "валютного пакету".

Зокрема, усунуто податкове навантаження на громадян, що виникало б у зв’язку з проведенням реструктуризації валютних кредитів

Документ внесе зміни до Закону "Про споживче кредитування" в частині проведення реструктуризації боргів за кредитами в іноземній валюті, перерахування усіх грошових зобов'язань у гривневий еквівалент та списання неустойки за цими кредитними угодам. Закон покликаний захистити позичальників, які отримали споживчі кредити в іноземній валюті, але не змогли своєчасно здійснювати платежі за цими кредитами. Але лише ті позичальники, які не мали простроченої заборгованості станом на 1 січня 2014 року або погасили її до дня реструктуризації, мають право скористатися умовами реструктуризації за законом, а саме: валютні зобов'язання конвертуються за середнім значенням між офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на день проведення реструктуризації, та офіційним курсом гривні до такої іноземної валюти, встановленим НБУ на дату надання кредиту.

Документ передбачає, що раніше сплачена неустойка зараховується в погашення тіла та процентів за кредитом; відсотки, нараховані до дня реструктуризації, перераховуються за ставками депозитів у відповідній валюті.

Після реструктуризації кредит має бути погашений протягом 10 років, проценти за таким реструктуризованим кредитом сплачуються за ринковою ставкою в національній валюті - український індекс депозитних ставок у гривні за 12-місячними депозитами плюс 1%. Кредит можна погасити достроково у будь-який момент.

До речі, свого часу НБУ висловився стосовно законопроекту № 4475, вказавши, зокрема, на недоцільність проведення обов'язкової (примусової) реструктуризації кредитів у іноземній валюті. Також НБУ вказав, що подовження дії мораторію на стягнення майна валютних боржників ще на три роки, передбачене законопроектом № 4475, знову законсервує, а не вирішить проблему валютних кредитів.