Україна вперше визнаватиме професійні кваліфікації, здобуті в ЄС

Національне агентство кваліфікацій, опубліковано 02 червня 2021 року

Україна зробила важливий крок на шляху гармонізації української Національної системи кваліфікацій з європейською.

Відтепер професійні кваліфікації, здобуті в інших країнах, будуть визнаватися. До цього наша держава не визнавала свідоцтва чи сертифікати, отримані в ЄС, США чи інших країнах.

Кабінет Міністрів України сьогодні на своєму засіданні прийняв розроблений Національним агентством кваліфікацій та поданий Міністерством освіти і науки «Порядок визнання в Україні професійних кваліфікацій, здобутих в інших країнах».

«Чимало українців під час роботи за кордоном отримує професійні кваліфікації електрика, зварювальника, кранівника чи якісь інші кваліфікації. Однак держава не визнає ці свідоцтва і людина, повернувшись в Україну, не може працювати офіційно», – зазначає Голова Національного агентства кваліфікацій Юрій Баланюк.

«Інший приклад: західний інвестор створює виробництво в Україні й встановлює обладнання, котре вимагає спеціальних навичок. Він відправляє працівників на навчання, працівники отримують польські чи німецькі свідоцтва про присвоєння кваліфікації, а в нашій країні вони не мають офіційного статусу, і це створює труднощі для роботодавця», – розповідає Юрій Баланюк.

Голова НАК зазначає, що тепер для визнання професійної кваліфікації буде потрібен документ (сертифікат, свідоцтво), виданий уповноваженим суб’єктом іншої країни, про присвоєння професійної кваліфікації, або документ про відповідну освіту.

«Визнавати такі кваліфікації будуть, зокрема, Кваліфікаційні центри, котрі акредитовані Національним агентством кваліфікацій. Мережа таких центрів невдовзі функціонуватиме в Україні. Національне агентство кваліфікацій підготувало низку нормативно-правових документів, які дадуть змогу повноцінно запустити систему підтвердження та визнання професійних кваліфікацій, здобутих у формальній, неформальній та інформальній освіті. Всі документи перебувають на етапі схвалення Урядом України», – зазначає Юрій Баланюк.

«Ми розуміємо, що професійні кваліфікації в різних країнах не можуть бути рівнозначними, тому передбачили, що в тому разі, коли кваліфікація, здобута в іншій країні, не еквівалентна кваліфікації, визначеній професійним стандартом, який затверджено в Україні, то Кваліфікаційний центр визначає обсяг відмінностей в компетентностях (результатах навчання), допустимий для прийняття рішення про визнання професійної кваліфікації», – зазначає керівник робочої групи з розробки документа, член Національного агентства кваліфікацій Тетяна Семигіна.

Тетяна Семигіна також зазначає, що у разі відсутності у заявника документів, котрі підтверджують присвоєння кваліфікації, але є відповідний професійний досвід, то можливо буде пройти загальну процедуру присвоєння професійної кваліфікації у Кваліфікаційному центрі, яка передбачає проходження належного кваліфікаційного іспиту.