Закон щодо забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу

Харківська ОДА, 15 липня 2021

За відповідне рішення проголосували 303 народні депутати.

Законопроєкт № 3508-д прийнято для урегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу та супутніх ринків, загальний обсяг якої станом на 1 травня 2021 року може перевищити 100 млрд грн.

«Загальний борг теплопостачальних та теплогенерувальних організацій за спожитий природний газ станом на 1 квітня 2021 року склав понад 58 млрд грн, у тому числі 8 млрд грн пені та штрафні санкції. При цьому заборгованість, утворена після 1 липня 2016 року, що не підлягає реструктуризації на умовах, визначених законом № 1730, становить близько 40 млрд грн та є об'єктом для нарахування штрафних санкцій, включення яких до тарифів заборонено Законом України «Про природні монополії». Відповідно такі нарахування з боку контрагентів на заборгованість за природний газ, його розподіл та транспортування, а також електричну енергію не мають джерел відшкодування», - йдеться в пояснювальній записці.

Документ встановлює механізми врегулювання заборгованості за природний газ та послуги його транспортування такими шляхами:

- проведення взаєморозрахунків із залученням коштів державного бюджету;

- реструктуризації залишку непогашеної заборгованості на визначених законом умовах;

- списання пені, штрафних та фінансових санкцій, нарахованих на заборгованість, що підлягає урегулюванню на умовах визначених законом, за умови погашення тіла боргу.

Для урегулювання заборгованості виробників теплової енергії, послуг тепло- та гарячого водопостачання за природний газ розрахункова дата переноситься з 1 липня 2016 року на 1 травня 2021 року.

Крім того, для унеможливлення подальшого утворення та накопичення заборгованості газорозподільних підприємств перед оператором газотранспортної системи передбачено, що кошти, які сплачуватимуться споживачами за послуги розподілу природного газу, зараховуватимуться на спеціальний поточний рахунок Оператора ГРС.

«Відповідно до затвердженого Регулятором алгоритму розподілу отримані кошти надалі перераховуються на поточні рахунки Оператору ГРС та Оператору ГТС за надані ними послуги. Проєкт в цій частині має на меті не вилучення виторгу Оператора ГРС, а забезпечення справедливого розподілу її частини, призначеної для оплати газу на виробничо-технологічні витрати. При цьому оператори ГРС, які добросовісно розраховуються за спожитий газ, взагалі не відчують жодних змін», - йдеться в пояснювальній записці.