Оновлено підходи до здійснення нагляду на консолідованій основі за небанківськими фінансовими групами

НБУ, 7 груд. 2021

Національний банк України оновив підходи до консолідованого нагляду за небанківськими фінансовими групами. Про п'ять основних новацій – далі.

По-перше, конкретизовано порядок ідентифікації, визнання та припинення визнання небанківських фінансових груп, переважна діяльність в яких здійснюється фінансовими установами, регулювання і нагляд за якими здійснює Національний банк.

По-друге, визначено вимоги до структури власності небанківської фінансової групи, чіткі критерії (ознаки) наявності контролю та умови їх застосування. Крім того, деталізовано процес уточнення периметру консолідації небанківської фінансової групи за ініціативою регулятора.

По-третє, уточнено критерії визначення підгруп у складі небанківських фінансових груп та їх види. Водночас регулятор запровадив класифікацію груп за обсягом активів. Такий крок сприятиме пропорційному, ризик-орієнтованому нагляду на консолідованій основі.

По-четверте, відповідальні особи небанківської фінансової групи здійснюватимуть розрахунок достатності регулятивного капіталу групи на підставі річної консолідованої звітності, іншої звітності та додаткової інформації за оновленим алгоритмом, а отже розрахунки будуть точнішими.

По-п'яте, Національний банк запровадив щорічне подання відповідальними особами небанківських фінансових груп інформації про суттєві внутрішньогрупові операції. Для цього регулятор установив "поріг суттєвості" таких операцій та передбачив періодичність надання такої інформації залежно від розміру активів групи на вимогу регулятора.

Ці та інші новації запроваджені Положенням про порядок нагляду на консолідованій основі за небанківськими фінансовим групами, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 2 грудня 2021 року № 128. Документ набирає чинності з 7 грудня 2021 року.

Довідково

Розпорядження Нацкомфінпослуг від 12 листопада 2015 року № 2724 "Про затвердження Положення про порядок нагляду на консолідованій основі за небанківськими фінансовими групами, переважна діяльність у яких здійснюється фінансовими установами, нагляд за якими здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2015 року за № 1511/27956 (зі змінами), визнається таким, що втратило чинність.