НБУ посилив захист прав держателів платіжних карток та вимоги до еквайрів

НБУ, 8 лютого 2022

Національний банк прийняв постанову “Про затвердження Змін до Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням”, яка вдосконалює порядок здійснення операції з використанням платіжних карток.

Зазначається, що це сприятиме підвищенню рівня захисту прав держателів платіжних карток, а також посиленню контролю за дотриманням еквайрами правил платіжних систем і вимог законодавства.

Так, регулятор зобов’язав постачальників платіжних послуг перед ініціюванням платіжної операції надавати держателям платіжних карток інформацію про порядок і умови її здійснення або доступ до такої інформації. Зокрема, йдеться про операції з переказу коштів, що здійснюються в кілька етапів, адже, якщо держатель не матиме інформації про те, як саме здійснюватиметься платіжна операція, це може спричинити його додаткові незаплановані витрати. Крім того, Національний банк посилив вимоги до еквайрів у частині додержання ними законодавства у сфері фінансового моніторингу під час здійснення операцій з використанням платіжних карток.

Відтак, передбачається, що внутрішньобанківські правила мають містити порядок взаємодії еквайра з торговцем та порядок здійснення еквайром моніторингу переказів, здійснених на користь торговця. Договір еквайра з торговцем чи небанківською фінустановою, яка має ліцензію на переказ коштів у нацвалюті без відкриття рахунків та укладає договори з торговцями, метою яких є приймання коштів із використанням платіжних карток на користь таких торговців за участю еквайра, повинен обов’язково містити умови, які:

зобов’язують торговця чи небанківську фінансову установу надавати еквайру інформацію, потрібну для виконання ним вимог законодавства у сфері фінансового моніторингу;

визначають перелік і строки надання торговцем такої інформації;

передбачають інформування еквайра торговцем чи небанківською фінансовою установою про зміну видів діяльності торговця, які повідомлялися еквайру для призначення коду категорії торговця;

визначають відповідальність торговця чи небанківської фінансової установи за надання недостовірної інформації про види своєї діяльності;

надають еквайру право відмовитися від підтримання ділових відносин з торговцем чи небанківською фінансовою установою, яка не дотримується умов договору.

В НБУ зазначили, що постанова набирає чинності з 10 лютого 2022 року.