Уряд затвердив Порядок декларування та реєстрації місця проживання

Kadrovik01.com.ua, 18 березня 2022

Задекларувати або зареєструвати нове місце проживання необхідно протягом 30 к. д.

Уряд затвердив Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування) постановою КМУ від 07.02.2022 № 265 (далі — Порядок декларування та реєстрації місця проживання), яка діє з 14.03.2022.

Порядок декларування та реєстрації місця проживання визначає як декларувати та реєструвати місце проживання (перебування), змінювати місце проживання, знімати задеклароване або зареєстроване місця проживання (перебування), скасовувати декларування або реєстрацію місця проживання (перебування), а також встановлює форми необхідних для цього документів. Задекларувати або зареєструвати своє місце проживання можна лише за однією адресою. Якщо місць проживання два і більше, декларують або реєструють проживання за однією з таких адрес за власним вибором. Офіційні листи та кореспонденція надходитимуть за адресою задекларованого чи зареєстрованого місця проживання. Якщо місце проживання зареєстроване у житлі на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, АР Крим та м. Севастополя, то задекларувати або зареєструвати місце свого проживання можна за межами тимчасово окупованої території України. Будь-які відмітки до паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки, не вноситимуть. Батьки або інші законні представники зобов’язані задекларувати / зареєструвати місце проживання (перебування) новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Задекларувати місце проживання в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі — Портал Дія) зможе особа: яка пройшла автентифікацію з використанням інтегрованої системи автентифікації, кваліфікованого електронного підпису (КЕП) або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу заявника; яка декларує місце проживання: у житлі приватної форми власності, відомостей про яке внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; у гуртожитку, який не належить особі на праві власності, спільної власності (спільної часткової або спільної сумісної власності), якщо уповноважена особи з управління (утримання) гуртожитку, що належить до сфери управління підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, надала згоду.

Особа, яка має паспорт громадянина України у формі картки та/або паспорт громадянина України для виїзду за кордон, або посвідку на постійне проживання, або посвідку на тимчасове проживання, оформлені засобами Єдиного державного демографічного реєстру, встановила мобільний додаток Дія та пройшла електронну ідентифікацію та автентифікацію, зможе сформувати декларацію у мобільному додатку. Зареєструвати місце проживання (перебування) можна тільки особисто у органі реєстрації, в т. ч. через ЦНАП, за адресою житла незалежно від форми власності. Нагадаємо, що з 20 січня 2022 року діє Порядок встановлення заборони або обмеження на вибір місця перебування чи місця проживання осіб на території, на якій діє воєнний стан, затверджений постановою КМУ від 29.12.2021 № 1450. Військове командування на основі указу Президента про введення воєнного стану може запроваджувати заборони декларування (реєстрації) місця перебування/проживання осіб на території, на якій діє воєнний стан, зняття із задекларованого (зареєстрованого) місця перебування/проживання. Військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) самостійно або із залученням органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування приймає рішення про запровадження такої заборони або обмеження на вибір місця перебування/проживання осіб, яке негайно доводять до відома населення через ЗМІ. У рішенні зазначають обставини, що склалися в Україні або в окремих її місцевостях, несприятливі фактори воєнного характеру, що створюють загрозу для населення та істотно знижують рівень забезпечення його життєдіяльності, шляхи протидії таким факторам

Для понад 2,7 мільйона громадян – осіб з інвалідністю створюються ризики порушення законних прав та інтересів

Офіс омбудсмена, 27/01/2022

Представник Уповноваженого з дотримання рівних прав і свобод Віктор Іванкевич у режимі відео конференції взяв участь у засіданні узгоджувальної наради з розробки проекту постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», проведеної за ініціативою Міністерства цифрової трансформації України, за участю Державної служби статистики.

Віктор Іванкевич зазначив, що головним завданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини є захист прав людини та громадянина, а тому Уповноважений вживає усіх заходів, наданих чинним законодавством для захисту таких прав, у тому числі шляхом внесення відповідних зауважень та застережень до проектів нормативно-правових актів.

Так, запропонованим проектом постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», яким затверджуються Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), Порядок створення, ведення та адміністрування реєстрів територіальних громад, Порядок електронної інформаційної взаємодії між інформаційно-комунікаційними системами та передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, створюються ризики порушення законних прав та інтересів людини та громадянина, зокрема осіб з інвалідністю.

Представник Уповноваженого звернув увагу учасників наради на тому, що при реалізації норм підзаконних нормативно-правових актів створюються ризики, коли, в силу ряду обставин, особи з інвалідністю, яких сьогодні проживає в Україні понад 2,7 млн. осіб (а це понад 6% населення України), частина з яких можуть перетворитися на безхатченків через недобросовісність власників житла, внаслідок порушення гарантованих Конституцією України прав на житло.

Представником Уповноваженого було наголошено на неприпустимості таких порушень та запропоновано провести додаткову погоджувальну нараду за участю представників Міністерства юстиції України та Міністерства соціальної політики України.

Особливу увагу було приділено питанню захисту прав дітей віком до 14 років, зокрема положенням Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування) в частині обов’язковості отримання згоди іпотеко- держателя на реєстрацію дітей, коли вже така згода була раніше отримана. Представник Уповноваженого звернув увагу на те, що не зважаючи на неузгодженість чинних норм, зокрема Закону України «Про іпотеку», не можна допускати порушення прав дітей. Унеможливлення реєстрації місця проживання дитини, у тому числі – новонародженої, тягне за собою створення перешкод в отриманні допомоги на дитину, укладення декларації із сімейним лікарем та реалізацію права на дошкільну освіту тощо. Залишення без належної уваги даного питання через кілька років створить ряд нових проблем для даної категорії осіб (враховуючи тривалість іпотеки) в результаті порушення їх основоположних прав.

Представником Уповноваженого Віктором Іванкевичем надано ґрунтовні пояснення щодо кожного пункту Позиції Уповноваженого до обговорюваного проекту постанови Кабінету Міністрів України. За наслідками обговорення у більшості питань сторони досягли компромісних рішень по висловлених зауваженнях. Щодо двох пунктів Позиції Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини було прийнято рішення про проведення додаткових консультацій та підготовку пропозицій щодо вдосконалення норм.

Представник Уповноваженого акцентував увагу на необхідності внесення змін до ряду законів, з метою дотримання рівності прав і свобод та недопущення їх порушення.