Закон щодо покарання колаборантів

8 квітня 2022, Армія.Інформ

Сьогодні Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо удосконалення відповідальності за колабораційну діяльність та особливостей застосування запобіжних заходів за вчинення злочинів проти основ національної та громадської безпеки» № 2198-IX від 14 квітня 2022 року.

Законом встановлено кримінальну відповідальність за співпрацю (пособництво) з державою-агресором, її окупаційною адміністрацією та/або її збройними чи воєнізованими формуваннями на шкоду Україні.

Так, пособництвом державі-агресору та кримінально караними діяннями визнаються:

— реалізація чи підтримка рішень, дій держави-агресора, збройних формувань та/або окупаційної адміністрації держави-агресора;

— добровільний збір, підготовка, передача матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора, його збройним формуванням та/або окупаційній адміністрації держави-агресора.

Такі дії караються позбавленням волі на строк від 10 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років та з конфіскацією майна або без такої.

Також у Законі зазначається, що під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо пособництва державі-агресору.

Крім того, додаткові зміни було внесено до частини другої статті 216 КПК України в частині визначення підслідності злочинів, передбачених статтею 1112 КК України за слідчими органів безпеки.

Закон набрав чинності 23 квітня 2022 року.