НБУ спростив доступ нерезидентів до державних цінних паперів України

Національний банк України, 22 квітня 2022, 18:20

Національний банк України запровадив нові моделі обліку цінних паперів нерезидентів та розширив можливості застосування "лінку" з міжнародним депозитарієм. Відповідні зміни спростять доступ нерезидентів до облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), зокрема до військових ОВДП, та сприятимуть створенню нових послуг із продажу державних цінних паперів.

Регулятор оновив відповідне положення, встановивши зокрема

можливості відкриття в системі депозитарного обліку депозитарію НБУ агрегованих рахунків для обліку цінних паперів, права на які належать нерезидентам. Це зроблено з метою спрощення автоматизації процесів відкриття рахунків у цінних паперах та обслуговування операцій нерезидентів із ОВДП;

порядок обліку прав на цінні папери, що належать інвестиційним фірмам та їх клієнтам;

умови припинення ведення обліку та обслуговування обігу облігацій місцевих позик у системі депозитарного обліку депозитарію НБУ.

Крім того, депозитарій НБУ додав можливість обслуговування кількох однотипних агрегованих рахунків у цінних паперах однієї депозитарної установи. Це дасть змогу оптимізувати процеси купівлі-продажу ОВДП інвестиційними фірмами та їх клієнтами, а також сприятиме залученню FinTech компаній на цей ринок. Депозитарій НБУ також активно співпрацює з міжнародним депозитарієм Clearstream Banking S.A. (далі – Clearstream) для збільшення послуг, доступних через "лінк" між депозитаріями. Зокрема, скасовано обмеження для резидентів України на проведення операцій з ОВДП у системі Clearstream. Це дасть змогу розширити коло учасників вторинного ринку державних цінних паперів України серед нерезидентів.