Закон про обов’язкові захисні споруди у новобудовах та про Реєстри будівель і адрес

Верховна Рада України, 22 серпня 2022

Президент України Володимир Зеленський підписав закон, згідно з яким забудовники зобов’язані проєктувати і споруджувати бомбосховища в кожній новій будівлі.

Законопроєкт №7398 передбачає термінове розгортання в Україні мережі бомбосховищ, зокрема й у новобудовах. Так, містобудівна документація повинна включати інформацію про плановані інженерно-технічні заходи цивільного захисту, бо інакше її не затвердять.

Орган державного архітектурно-будівельного контролю відтепер може відмовити у видачі сертифікату про готовність будівлі до експлуатації, якщо забудовник не завершить роботи з обладнання бомбосховища.

Законопроєкт №7398 також містить нормі щодо наявності інженерно-технічних засобів для евакуації маломобільних громадян у будівлях, де постійно проживають більше 50 людей та в спорудах, де тимчасово можуть розміщуватися більше 100 осіб.

Крім того, закон спрощує процедуру передачі земельної ділянки для розміщення об’єктів цивільного захисту та визначає, як потрібно утримувати в належному стані об’єкт укриття.

Нові реєстри адрес та будівель зменшать кількість довідок у держпослугах з нерухомістю, - Мінцифри

Міністерство цифрової трансформації України, 24 серпня 2022 року

Часто українці не можуть отримати держпослуги у сфері нерухомості через низку проблем. Наприклад, адреса одного і того ж будинку в різних реєстрах не збігається. Або ж адресних даних про будівлю не вистачає. Чи взагалі відсутні будь-які дані про адреси у селах та селищах.

Міністерство цифрової трансформації України та Міністерство регіонального розвитку створять два нові реєстри — Єдиний державний реєстр адрес (ЄДРА) та Реєстр будівель та споруд (РБС). Це стало можливим завдяки закону № 2297-IX, який підписав Президент України Володимир Зеленський.

Створення нових реєстрів усуне ці перепони та допоможе українцям отримувати держпослуги у сфері нерухомості швидше без витрат часу на збори папірців та довгі перевірки.

Наповнювати ці реєстри будуть працівники органів місцевого самоврядування через програмне забезпечення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ). Вони зможуть в електронному вигляді швидко створити реєстр на базі наявних офіційних списків адрес, підтвердити правильні записи в них та зазначати координати будівель.

Створення цих реєстрів полегшить і роботу для самих органів місцевого самоврядування. Наприклад, скоротиться кількість проблем із даними про адреси та будівлі. Це зменшить кількість заяв, скарг та спорів щодо певних адрес. Також завдяки якісним даним можна буде краще моніторити роботу комунальників та ремонтників, точніше призначати житлові субсидії та отримувати субвенції.