Нацбанк оновив процедури ліцензування та реєстрації надавачів фінансових послуг

Національний банк України, 7 жовтня 2022

Національний банк України оновив процедури ліцензування та реєстрації надавачів фінансових послуг.

Оновлення передбачають процедуру погодження набуття істотної участі в платіжних установах (у тому числі малих платіжних установах), установах електронних грошей, операторах поштового зв’язку, які мають право надавати фінансові платіжні послуги.

Крім того, запроваджуються нові вимоги до фінансового стану та ділової репутації цих суб’єктів та філій іноземних платіжних установ, установ електронних грошей, філій іноземних установ електронних грошей, їх власників та керівників, а також інші зміни.

Також скасовується вимога щодо надання Національному банку інформації про відокремлені підрозділи, які здійснюють діяльність з торгівлі валютними цінностями або фінансових платіжних послуг.

Крім того, під час дії воєнного стану важливо унеможливити ризик здійснення управління надавачами фінансових послуг особами, в яких є громадянство, податкове резидентство або які постійно проживають чи знаходяться в державі, що здійснює збройну агресію проти України, або особами, зареєстрованими в державі-агресорі.

Для досягнення цієї мети встановлено на постійній основі нову ознаку небездоганної ділової репутації:

для фізичних осіб – наявність в особи громадянства та/або податкового резидентства, та/або якщо місцем її постійного проживання є держава-агресор;

для юридичних осіб – особа, зареєстрована та/або є податковим резидентом, та/або її місцезнаходженням є держава-агресор.

Таким особам забороняється використовувати право голосу за їх акціями та частками і здійснювати будь-яке управління небанківською фінансовою установою. Також визначено процедуру призначення довіреної особи, якій надається право голосу й управління та яка має відповідати вимогам Національного банку щодо ділової репутації та іншим встановленим вимогам.