Закон про протидію цькуванню на роботі

Головбух, 12 грудня 2022

За дискримінацію прав людини у трудових відносинах установили адміністративну відповідальність.

11.12.2022 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)» від 16.11.2022 № 2759-IX (далі — Закон № 2759).

Закон визначає мобінг як діяння роботодавця або окремих працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження гідності та честі працівника, його ділової репутації у формі:

психологічного та економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів е-комунікацій;

створення щодо нього напруженої, ворожої, образливої атмосфери, що змушує особу недооцінювати власну професійну придатність.

Документ зобов’язує роботодавця:

вживати заходів для забезпечення безпеки і захисту фізичного та психічного здоров’я працівників;

проводити профілактику ризиків і напруги на робочому місці;

проводити інформаційні, навчальні та організаційні заходи із запобігання та протидії мобінгу (цькування).

Закон також запроваджує адміністративну відповідальність за систематичне застосування до працівника різних форм мобінгу. Працівникові, який вирішив звільнитися через мобінг, Закон гарантує виплату вихідної допомоги у розмірі щонайменше тримісячного середнього заробітку коштом роботодавця.

Крім того, 01.12.2022 ВРУ прийняла Закон «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо протидії порушенню прав у сфері праці» (законопроєкт № 5749), який запроваджує адміністративне покарання за мобінг:

штраф від 1700 до 2550 грн або громадські роботи від 20 до 40 годин;

за те саме порушення, вчинене групою осіб, або повторний випадок цькування упродовж року — штраф від 3400 до 5100 грн або громадські роботи від 40 до 60 годин.