Закон про еАкциз

Medoc, 03.07.2023

ВРУ підтримала у другому читанні та в цілому проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України у зв’язку із запровадженням електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (законопроект від 15.12.2022 р. № 8287).

Законопроект №8287 передбачає запровадження електронної акцизної марки та створення цифрової системи простежуваності еАкциз.

«Щороку Україна втрачає мільярди гривень через тіньовий ринок тютюну та алкоголю. У 2022 році кожна п’ята пачка цигарок та кожна третя пляшка алкоголю продавалися нелегально. Несплата акцизного податку не лише завдає збитків, а й сприяє процвітанню корупції та контрабанди. Створення системи простежуваності еАкциз дозволить посилити контроль обігу тютюну й алкоголю та зекономити мільярди гривень, які підуть не на сірий ринок, а на оборону держави», – зауважив Віце-прем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій України – Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

Як зазначено на Урядовому порталі, впровадження електронної системи еАкциз з використанням технології Track & Trace дозволить відстежувати маршрут усіх тютюнових та алкогольних виробів. Так держава отримуватиме повну інформацію про весь ланцюг постачання продукції та зможе аналізувати обсяги, які доходять до полиць магазинів.

Кожен продукт матиме електронну акцизну марку, виражену двовимірним DataMatrix-кодом. Виробники та імпортери самостійно зможуть генерувати її в цифровій системі простежуваності еАкциз та наносити на кожну пляшку алкоголю чи пачку цигарок.

А споживачі зможуть пересвідчитися, що купують не контрафакт. Для цього треба просканувати електронну акцизну марку через застосунок Дія і звірити:

назву;

виробника;

місце виробництва;

магазин, де продається товар;

код маркування, який можна звірити з нанесеним на марку;

статус електронної акцизної марки.

Якщо будуть невідповідності, кожен зможе в один клік сповістити про це державу в Дії.

Одним з найбільших антикорупційних кроків еАкцизу стане обов’язкове маркування підакцизної алкогольної та тютюнової продукції для Duty Free. За висновками Kantar Україна, понад половину всього нелегального ринку тютюнових виробів України у 2022 році припадає саме на продукцію з написом Duty Free або призначену для експорту. Через це бюджет України лише за минулий рік втратив 11,2 млрд гривень.

При розробці законопроекту врахували основні європейські норми щодо маркування та контролю за рухом тютюнових виробів. Це дозволить нашим виробникам гармонійно інтегруватися з ринком ЄС та розширити свої бізнес-можливості після вступу України до складу Європейського Союзу.

Електронна акцизна марка та система простежуваності почнуть діяти в Україні вже з січня 2026 року.

Проект еАкциз впроваджується Мінцифри спільно з Міністерством фінансів та Державною податковою службою за підтримки USAID / UK aid проекту TAPAS Project/Прозорість та підзвітність у держуправлінні та послугах.