Зміни, необхідні для старту великої приватизації через систему Прозорро.Продажі

Міністерство економіки України, опубліковано 18 липня 2023 року

Уряд ухвалив технічні зміни, які були необхідні для старту процесу великої приватизації через систему Прозорро.Продажі. Зокрема було затверджено постанову, якою встановлюється порядок авторизації та організації проведення електронних аукціонів з продажу об’єктів великої приватизації. Відповідні зміни були затверджені на засіданні Кабінету Міністрів України 18 липня 2023 року.

Також були запроваджені положення, спрямовані на убезпечення електронних аукціонів від їх зриву недобросовісними учасниками.

«Незважаючи на війну, Уряд продовжує політику зменшення впливу держави на економіку. Найближчим часом ми плануємо запустити процес великої приватизації, який має суттєво збільшити надходження до державного бюджету. Також це матиме позитивний вплив на відновлення та економічне зростання через ефективне управління майном, покращення бізнес-клімату та залучення інвестицій. Зараз ми внесли відповідні технічні зміни, щоб запустити торги через систему онлайн-аукціонів Прозорро.Продажі», - пояснив заступник Міністра економіки України Олексій Соболев.

За його словами, затверджені Урядом зміни визначають технічні вимоги до електронних маркетплейсів, які матимуть право працювати з великою приватизацією. Загалом на сьогодні в системі Прозорро.Продажі таких маркетплейсів акредитовано понад 40, однак працювати з великою приватизацією зможуть лише ті з них, які будуть відповідати цим відповідним вимогам.

Також зміни, які прийняв Уряд, мають вдосконалити проведення онлайн-торгів з малої приватизації, щоб зменшити кількість недоброчесних учасників, які зривають аукціони з продажів держмайна. Зокрема, учасник електронного аукціону, який зайняв друге місце за підсумками торгів, не матиме права відмовитися від очікування рішення щодо першого переможця.

У випадку, якщо недоброчесні учасники торгів, які посіли перше або друге місця відмовлятимуться від сплати суми за актив, державний бюджет отримуватиме гарантійні внески обох учасників – майже 40% від стартової ціни обʼєкта.

Довідково

Всі об’єкти приватизації діляться на об’єкти малої та великої приватизації. До об’єктів малої приватизації належать єдині майнові комплекси державних підприємств та пакети акцій, об’єкти незавершеного будівництва та соціально-культурного призначення, окреме рухоме та нерухоме майно, вартість яких не вище 250 млн грн. Якщо вартість вища – це об’єкти великої приватизації.

Всі об’єкти продаються виключно через аукціони Прозорро.Продажі, що побудовані на принципах повної прозорості – весь процес продажу відбувається публічно і відкрито для повного уникнення корупції.

За пʼять років впровадження реформи малої приватизації Україна заробила від продажу державного та комунального майна через онлайн-аукціони Прозорро.Продажі майже 14 млрд гривень до бюджетів різних рівнів, з яких майже 3 млрд гривень — після повномасштабного вторгнення.