Закон про дерадянізацію адмінустрою

Укрінформ, 24 жовтня 2023

Президент України Володимир Зеленський 24 жовтня підписав закон "Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України".

Метою документу є законодавче визначення порядку врегулювання окремих питань адміністративно-територіального устрою незалежної України, а також затвердження окремих засад функціонування територіальних одиниць України, зокрема врегулювання порядку їх утворення, ліквідації, встановлення та зміни межі, віднесення до різних категорій, найменування та перейменування тощо.

Законом визначено порядок утворення, ліквідації, установлення й зміни меж адміністративно-територіальних одиниць, їх найменування й перейменування, зміни категорій населених пунктів, вирішення інших питань адміністративно-територіального устрою України.

Документом пропонується прибрати чинне з 1981 року радянське регулювання питань адмінтерустрою, встановити чіткі процедури віднесення населених пунктів до категорії міст, селищ сіл, закріпити на рівні закону процедуру найменування та перейменування населених пунктів, спростити процедури встановлення меж населених пунктів тощо.

Водночас передбачається введення поняття "поселення" замість "селище міського типу", як компактного місця проживання людей за межами населеного пункту, яке не має сталого складу населення.

Юрліга, 26 жовтня 2023

Сьогодні, 26 жовтня, у газеті «Голос України» було офіційно опубліковано Закон № 3285-IX «Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України».

Нагадаємо, Президент підписав законодавчий акт 24 жовтня (детальніше про документ).

Закон набирає чинності через три місяці з дня його опублікування (26 січня 2024 року), крім пункту 7 розділу III (щодо доручення Кабінету Міністрів), який набирає чинності з дня, наступного за днем опублікування цього Закону.

Згідно з документом населеним пунктом є компактно заселене місце проживання людей, що утворилося внаслідок історичних традицій, господарської та іншої діяльності, має сталий склад населення, власну назву та відокремлену територію із встановленими у передбаченому законом порядку межами.

Міста, селища, села за містобудівними та соціально-економічними характеристиками є категоріями населених пунктів.

Місто є населеним пунктом з переважно компактною забудовою, загальна чисельність жителів якого становить не менш як 10 тисяч.

Селище є населеним пунктом з переважно садибною забудовою, загальна чисельність жителів якого становить не менш як 5 тисяч.

Село є населеним пунктом із садибною забудовою, загальна чисельність жителів якого становить менше 5 тисяч.

Міста є міськими, а селища та села - сільськими населеними пунктами.

Поселення є компактним місцем проживання людей за межами населеного пункту, яке не має сталого складу населення та не віднесено до категорії населеного пункту.

Населені пункти можуть утворюватися на основі поселень у порядку, визначеному цим Законом.

Під час утворення (ліквідації) населених пунктів, встановлення (зміни) їхніх меж, віднесення населених пунктів до іншої категорії враховуються:

1) історичні, географічні, соціально-економічні, природні, екологічні, етнічні, культурні умови місцевості;

2) якість та доступність надання адміністративних та інших послуг;

3) ефективність та якість управління територією;

4) демографічна ситуація;

5) транспортна доступність та комунікація;

6) наслідки стихійних лих, техногенних аварій та воєнних дій.

Під час утворення (ліквідації) населених пунктів, встановлення (зміни) їхніх меж, віднесення населених пунктів до іншої категорії забезпечується інфраструктурна та фінансова спроможність місцевого самоврядування здійснювати визначені законом повноваження на відповідній території.