Уряд затвердив критерії оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання на надання послуг, що становлять загальний економічний інтерес

Юридична практика, 8 січня 2024

Кабінет Міністрів України 5 січня 2024 року прийняв постанову про затвердження критеріїв оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання на надання послуг, що становлять загальний економічний інтерес (далі – критерії), проєкт якої розробив Антимонопольний комітет України. Про це повідомляє пресслужба АМКУ.

Таким чином, на національному рівні запроваджуються підходи до оцінювання допустимості такої державної допомоги та, зокрема, встановлюються:

чіткі умови, за яких здійснюється оцінка допустимості державної допомоги, та умови, за яких дія Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» не поширюється на компенсацію за надання послуг, що становлять загальний економічний інтерес;

зобов’язання надавати послуги, що становлять загальний економічний інтерес, згідно з договором, регуляторним (розпорядчим) чи іншим актом надавача державної допомоги;

зобов’язання визначення методики розрахунку компенсації, контролю та перегляду компенсації, механізм уникнення і повернення надмірної компенсації за надання послуг, що становлять загальний економічний інтерес.

Чітке нормативно-правове визначення правил надання державної допомоги на надання послуг, що становлять загальний економічний інтерес, дасть змогу оптимізувати витрати ресурсів держави чи місцевих ресурсів. Прикладом можуть бути послуги централізованого опалення, постачання гарячої води, вивезення побутових відходів тощо.

Критерії розроблено на основі рішення Комісії (ЄС) від 20 грудня 2011 року (2012/21/ЄС) з метою імплементації його норм в національне законодавство України, створення правових механізмів реалізації положень Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання” та на виконання Плану заходів з удосконалення механізму державної допомоги суб’єктам господарювання, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.06.2022 № 476-р.

На необхідності узгодження Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» із режимом послуг загального економічного інтересу в acquis ЄС було наголошено в аналітичному звіті Європейської комісії про рівень наближення законодавства України до актуального права ЄС.