Закон про доброчесне лобіювання

23 лютого 2024, LB.ua

Документ містить права та обов'язки суб'єктів лобіювання і визначає методи впливу.

Законопроєкт містить:

термінологію у сфері лобіювання

права та обов’язки суб’єктів лобіювання

методи впливу

правила етичної поведінки суб’єктів лобіювання

створення Реєстру прозорості, держателем та адміністратором якого є НАЗК

порядок реєстрації у Реєстрі прозорості та винятки з нього

доступ до Реєстру прозорості (відкритий і безкоштовний)

звітність суб’єкта лобіювання, що вноситься до Реєстру прозорості

механізми контролю за діяльністю суб’єктів лобіювання шляхом моніторингу дотримання законодавства з питань лобіювання.

Впровадження доброчесного лобіювання є частиною вимог ЄС у боротьбі з олігархатом.

04/ 03/ 2024, EBA.ua

Європейська Бізнес Асоціація провела обговорення Закону «Про доброчесне лобіювання» №10337 від 13 грудня 2023 року, який нещодавно був прийнятий Верховною Радою України в другому читанні та наразі очікує на підписання Президентом України.

З боку державних органів в обговоренні взяли участь голова Комітету ВРУ з питань правової політики Денис Маслов, Генеральний директор Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Олександр Ілько, в.о. керівника Відділу організації роботи із зацікавленими сторонами та забезпечення прийняття актів антикорупційної політики НАЗК Анастасія Єзерська та деякі інші представники.

Основна мета документу – підвищити прозорість у процесах прийняття рішень, зробивши зрозумілим суб’єктів впливу та створити професійний ринок лобіювання.

Закон покликаний створити правові засади лобіювання в Україні та врегулювати взаємодію посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування з суб’єктами лобіювання, в тому числі з представниками бізнесу та громадських організацій. Тож після вступу в силу Закон почне суттєво впливати і на діяльність бізнес-асоціацій, і на діяльність активних суб’єктів господарювання, які надають свої пропозиції щодо покращення бізнес-клімату в Україні. Зокрема, певні дії суб’єктів господарювання, які наразі підпадають під концепцію права юридичних осіб на самопредставництво будуть класифікуватись як лобіювання власних інтересів, і відтак потребуватимуть реєстрації в Реєстрі НАЗК, підготовці відповідної звітності, тощо.

Серед питань, що викликало найбільше дискусій за результатами зустрічі можна віднести занадто широке визначення в Законі «комерційного інтересу», що в свою чергу може призвести до того, що будь-які дії суб’єктів господарювання в рамках реалізації права на самопредставництво можна буде класифікувати як лобізм, що в свою чергу потребуватиме реєстрації в реєстрі та надання купу звітності. Також, представники бізнесу порушували запитання і щодо самої звітності. На думку представників Асоціації, вимоги до звітності мають бути максимально необтяжливими для бізнесу. Тож, Асоціація запропонувала доопрацювати відповідні положення Закону по прикладу EU Transparency Register, який є аналогічним реєстром на рівні ЄС, і в якому вже більше року зареєстрована Асоціація.

За результатами обговорення Голова Парламентського Комітету запропонував представникам Асоціації долучитися до робочої групи, яка працюватиме над вдосконаленням Закону його введення в дію, орієнтовно через 8 місяців.

Дякуємо представникам парламентського Комітету з питань правової політики, Національного агентства з питань запобігання корупції та Урядового Офісу з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України за відкритий діалог та готовність до співпраці для забезпечення ефективної імплементації законодавства про лобіювання.

Сподіваємося, що Закон вдасться доопрацювати і він стане ефективним та необтяжливим для бізнесу інструментом у комунікаціях з органами державної влади.