Технічний регламент про безпечність хімічної продукції

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, 23 липня 2024 року о 17:25

Кабінет Міністрів схвалив технічний регламент щодо безпечності хімічної продукції — важливий документ для побудови національної системи управління хімічною продукцією за європейськими стандартами

Цим документом Україна імплементує норми європейського Регламенту REACH та стає на крок ближче до Європейського Союзу. Його мета полягає у забезпеченні високого рівня захисту здоров’я людей та довкілля від потенційних ризиків, пов’язаних з хімічними речовинами, та одночасно сприянні вільному обігу цих речовин.

Ключовою вимогою регламенту є обов’язкова реєстрація всіх хімічних речовин, що виробляються, імпортуються та надаються на ринку в Україні в обсягах понад одну тонну на рік. Вона є основою регламенту, спрямованою на збір інформації про властивості та безпечне використання хімічних речовин.

Процес реєстрації складається з декількох важливих етапів, кожен з яких детально регулюється. Реєстрація забезпечує створення бази даних, яка містить інформацію про властивості, ризики та безпечне використання хімічних речовин. Ця інформація надається до Міндовкілля, яке використовує її для оцінки ризиків і розробки заходів з управління цими ризиками.

«Дуже важливо, що норми Технічного регламенту застосовуються до всіх хімічних речовин: не лише до тих, що використовуються в промислових процесах, а й до тих, що використовуються у повсякденному житті. Наприклад, у засобах для чищення, фарбах, а також у таких предметах, як одяг, меблі та електроприлади. У довгостроковій перспективі найбільш небезпечні хімічні речовини мають бути замінені безпечнішими. Цим регламентом ми імплементуємо європейське законодавство та забезпечуємо захист здоров’я людей та навколишнього природного середовища від потенційних ризиків» — зазначила заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олена Крамаренко.

Документи було розроблено за підтримки OSCE projects in Ukraine / Проекти ОБСЄ в Україні в межах проекту “Екологічний моніторинг війни проти України та стратегія відновлення”

Нагадаємо, у грудні 2022 року в Україні був прийнятий Закон “Про забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією”. Це рамковий євроінтеграційний документ, що дозволить Україні виконати частину євроінтеграційних зобов’язань, а також подбати про захист українців і довкілля.

Закон є базисом для побудови національної системи управління хімічними речовинами за європейським зразком. Він створив підґрунтя для подальших кроків – імплементації двох основних технічних регламентів ЄС – CLP та REACH.